Hoşgeldiniz  

Neden Türkiye Hedef Ülke Oldu (Mustafa Baygın)

Muhasebe DR | 21 Aralık 2016 | Defterler, Duyurular, EKONOMİ, Ekonomi, Genel, YAZARLAR, Yazarlar

Neden Türkiye Hedef Ülke Oldu  

Son günlerde peş peşe saldırılar, sûikâstler, canlı bombalar derken, haftanın ilk günü hiç olmaması gereken bir şey daha oldu ve Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, resim/fotoğraf sergisinde konuşma yaparken, sırtından vurularak sûikâstler katledildi.

Son hafların değilse bile günlerin en önemli konularının başında Suriye ve Halep meselesi gündem oluşturuyordu.

Türkiye-Rusya ve İran Dışişleri Bakanlarının Moskova’da toplanacağı günün arifesinde Ankara’da Rus Büyükelçisi sûikâstler hayattan kopartılıyordu! …

Hedef(ler) belirlenmiş vaziyette saldırı gerçekleştiriliyor. …

Neden Türkiye bu kadar saldırıya hedef oluyor diye bakıldığında birçok şey daha net anlaşılacaktır.

Katar Emiri Şeyh Temim Hamad El Sani’nin Türkiye ziyaretinin, Akyazı Şenol Güneş Spor Kompleksinin açılışından bir gün önce, Başbakan Binali Yıldırım’ın Kahraman Maraş’ta Toplu Açılış Törenine Katılacağı ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak istediği gün, Kayseri’de çarşı iznine çıkan sivil Komandolara canlı-araçlı bomba saldırış gerçekleştirildi.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Suriye/Halep meselesinin görüşüleceği Türkiye-Rusya-İran Dışişleri Bakanlarının Moskova’da Toplanacağı ve Marmaray’ın açılışının gerçekleştirileceği günün arifesinde.

Ve yine ne enteresandır ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim Hamad Al-Sani’nin başkanlığında Türkiye – Katar Yüksek Stratejik Komite İkinci Toplantısı’nın gerçekleşmesinin, Eğitim, Sağlık, Maliye, Bilgi, İletişim, Gençlik, Spor, Kültür, Gümrük ve Tarım alanlarında anlaşma, eylem planları imzalanmasının ertesi gününde.

Rusya’nın Anakara Büyükelçisi Andrey Karlov Silahı Saldırı / Sûikâst sonucu öldürülüyor, hem de Başkent Ankara’da! …

Olaya sadece bir cihetten değil, çok boyutlu, sosyal – siyasi – ekonomik – bölgesel açıdan da bakılmalı ki, Türkiye’nin, dünyanın hiçbir yerinde yaşanmayan, yaşanmamış biçimde, saldırılara maruz kalışının nedenleri anlaşılabilsin. …

Ankara’da Rus Büyükelçiye yapılan Sûikâst ile 2015’in 24 Kasım’ında Rus savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesini sağlayan akıl aynı akla benziyor.

 

Hafıza Yoklaması Yapalım

DEAŞ bir anda nasıl oldu da peydahlandı ve Türkiye’nin Musul Konsolosluğunu basıp Konsolosu çalışanlarıyla birlikte (50 kişiyi) rehin alabilmesinin altında yatan gerçeği hatırlayalım!

Hem de ABD’nin kontrolündeki Irak ordusu tek bir mermi atmayı bırakın, ellerindeki, silahlarını, tanklarını, tüfeklerini bırakıp, topukları makatlarına değercesine kaçarak oradan uzaklaşıyorlardı.

DEAŞ neden türetildi?

Çünkü Irak Kürt Yönetimi Başkanı Barzani ile Musul –Kerkük petrolleri için 50 yıllık antlaşma imzalıyordu Türkiye. …

Buna rağmen birileri Emperyalistlerin istedikleri, “Türkiye DEAŞ’e yardım ediyor” iftiralarını kamuoyuna duyurmaya(!) çalışıyordu.

Yine Türkiye ambargolarla darboğazda olan İran ile Rezza Zarraf aracılığıyla ticaret hacmini genişletiyor, ödemeler altın üzerinde yapılıyor, İran alacakları – parası TC Halk Bankası’na yatırılıyordu.

Burada ABD devreye giriyor ve neredeyse çeyrek asırdır ambargo ile hizaya getirmeye çalıştığı İran’a uygulanan ambargoyu kaldırmanın yollarını aramaya başlıyordu.

 

17/25 Aralık Darbe Kalkışmasının Nedeni

İlk iş olarak hiç alakası yokken, sözde İran’a uygulanan ambargoyu deliyor bahanesi ile – dikkat buyurun Türkiye’ye değil – kendilerini bir mok sanan ABD’li 47 vekil TC Halk Bankası’na yaptırım istiyordu. Hem de Halk Bankasına içine kadar girip denetleme edepsizliğini yapacak kadar da ileri gidebiliyorlardı.

Sonrasında, tam da sene-i devriyesinden yeni çıktığımız, 17 Aralık ekonomik darbe kalkışması gerçekleştirildi ve zamanın TC Halk Bankası Genel Müdürünü tutuklatmışlardı.

İran’a gerekli korkuyu iliklerinde hissetmiş olacak ki, TC Halk Bankası aşkından vaz geçip Amerikalı JP Morgan bankasına yazmaya başladı ve paralarını yollarına feda etmiştir. Ekonomik Darbe kalkışmasının rövanşını 25 Aralık’ta gerçekleştirmek isteyenler de, Musul, DEAŞ, Halk Bank, hatta Gezi provokasyonunu düzenleyen, PKK’ya –YPG’ye, PYD’ye, PDY’ye, FETO’ya destek verende üst aklın baş atı görevini yürüten ABD’den başkası değildir.

Evet, 2015 Kasımında Rusya ile Türkiye’nin arasını bozduklarına sevinip bayram edenler, çok sürmedi ilişkiler düzelince ellerine mendil alıp ağıt yakmaya başladılar. Hemen akabinde de 15 Temmuz işgal kalkışmasına teşebbüs ettiler, kendi moklarında debelendiler.

Sonrasında, 10 Aralık İnsan Hakları gününde Beşiktaş -Maç sonrasında- stat önünde polislere canlı bomba saldırısı, 1 hafta sonra Kayseri’de sivil askerlere canlı bomba saldırısı ve 19 Aralık Pazartesi günü Rusya’nın Ankara Büyükelçisine Silahlı Sûikâst.  … Anlamadınız mı?

17/25 Aralık’ın hainleri bu günde kendilerine iş edinmiş olmalılar ki, SÛİKÂST gerçekleştirildi. …

Anlayana, düşündüren söz:

“Erdoğan ABD’nin Ortadoğu çıkarları için tehlikeli biri, ABD artık adım atmalı.” ABD başkan yardımcısı Ulusal güvenlik baş danışmanı

 

MUSTAFA BAYGIN

BÖLGE GAZETESİ HABER MÜDÜRÜ

EN SON HABERLER

© 2012 MuhasebeDR.Com Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.