Hoşgeldiniz  

“KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN”

Muhasebe DR | 13 Eylül 2016 | Beş Dakika Ara, Duyurular, Genel, MUHASEBE, Muhasebe, Sürmanşet

Kurban Bayramınızı En İçten Dileklerimizle Kutlar Sağlık ve Mutluluklar Dileriz. Kurbanınız Hayırlı Mübarek Olsun 

*MuhasebeDR.Com

TÜRKİYE’NİN MUHASEBE DOKTORU

KURBAN; 

İman edenler için birer sevinç ve rahmet vesilesi olmak üzere bahşedilen iki büyük bayramdan birine yaklaşmaktayız. 12 Eylül Pazartesi günü, takvimlerimiz Kurban Bayramı’nın ilk gününü gösteriyor.

İman edenler için birer sevinç ve rahmet vesilesi olmak üzere bahşedilen iki büyük bayramdan birine yaklaşmaktayız. 12 Eylül Pazartesi günü, takvimlerimiz Kurban Bayramı’nın ilk gününü gösteriyor.

Kurban kelimesi “yaklaşmak, yakınlaşmak” manasına gelir. Bu anlamdan hareketle kurban kesmek, Yüce Allah’ın rahmetine yaklaşmak, rızasını kazanmak için ibadet niyeti ile kurban bayramının ilk üç gününde belli özelliklerdeki hayvanı boğazlamak demektir. Her ibadette olduğu gibi kurban kesmenin de şartları ve rükünleri vardır.

Kurban ibadetinde öncelikle niyet esastır. Rasulullah s.a.v. Efendimiz, “Amellerin kıymeti ancak niyetlere göredir. Herkesin niyet ettiği ne ise eline geçecek olan ancak odur.’’ (Buharî, İman, 1) buyurmuştur.

Niyetin önemini göz önüne alarak düşündüğümüzde kurban, şartlarına ve usulüne uygun şekilde bir hayvanın kesilmesinden öte manalar taşır. Allah’ın emrine teslim olmanın, O’nun yolunda fedakârlığın bir nişanıdır. Hakk’ın bağışladığı nimetlere karşı eda edilen bir şükür, O’nun rahmetini arama çabasıdır.

Namazlarımızda sık sık okuduğumuz Kevser Suresi, kurban ibadetinin emredildiği suredir:

“Biz sana Kevser’i verdik. Öyleyse sen de Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.” (Kevser, 1-2)

Rabbimiz, kurban ibadetinin adeta ruhunu beyan buyurmak üzere mealen şöyle buyurmuştur:

“(Kurbanlarınızın) ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat O’na sadece sizin takvanız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah’ın büyüklüğünü tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Rasulüm!) Güzel davrananları müjdele!” (Hac, 37)

Efendimiz s.a.v., Hicret’in ikinci senesinde, Zilhicce’nin onuncu günü müminlere iki rekât namaz kıldırdı ve hutbe okudu. Bu hutbede kurbanı emretti. Kendileri de o gün iki koç kurban etti. İlk kurbanı keserken; “Allahım, bu senin birliğin ve senden bana gelenlere iman eden ümmetimin adınadır.” buyurdu.

İkinci kurbanı keserken de; “Allahım, bu da Muhammed ve Muhammed’in ev halkının adınadır.”dedi. (İbn Hişam, es-Sîre, 3/58-59)

Zeyd b. Erkâm r.a., Efendimiz s.a.v.’e sordu;

– Ey Allah’ın Rasulü, bu kurban kesme nedir?

Rasulullah s.a.v.;

– Atanız İbrahim’den kalma bir sünnettir, buyurdu. Bunun üzerine Zeyd b. Erkâm;

– Bizim bundan kazancımız nedir, diye sordu. Efendimiz s.a.v. de şöyle buyurdular;

– Kurbanın her kılına karşılık bir sevaptır.

Yine Efendimiz s.a.v. şöyle buyuruyor:

“Âdemoğlu kurban bayramı günü, Allah katında kurban kesmekten daha hoş bir amel yapmamıştır. O gün kesilen kurban, kesinlikle kıyamet günü boynuzları ve kılları ile gelir. Hiç şüphe yok ki, kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında kabul görür. Öyle ise gönüllerinizi kurban ile hoş edin.” (Tirmizî, Edahî, 1)

İslâm âleminin Kurban Bayramı’nı tebrik eder, Cenab-ı Hak’dan ibadetlerimizi dergâh-ı izzetinde kabul buyurmasını niyaz ederiz.

KAYNAK: http://www.semerkanddergisi.com/2016/09/kurban.html

*MuhasebeDR.Com

TÜRKİYE’NİN MUHASEBE DOKTORU

2016 VERGİ AFFI UYGULAMA DOSYASI

MALİ MÜŞAVİRLER OHAL’DE NELERE DİKKAT ETMELİ?

YAYINLANAN SON DAKİKA MEVZUATLAR 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2012 MuhasebeDR.Com Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.