Hoşgeldiniz  

İşveren işçiye ücret kesme cezasını nasıl uygulayabilir?

Muhasebe DR | 29 Ekim 2017 | Çalışma Hayatı, Defterler, Duyurular, Genel, İş Hayatı

İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez. İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler 1 ayda 2 gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin 2 günlük kazancından fazla olamaz.

Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye’de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren 1 ay içinde yatırılır.

Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanmakta.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 38. maddesi gereğince disiplin suçları nedeniyle işçi ücretlerinden kesilen ÜCRET KESME CEZASI Banka hesap bilgileri.

İŞÇİ ÜCRETLERİNDEN KESİLEN CEZA PARALARI HESABI
T.C. ZİRAAT BANKASI ANKARA-KAMU GİRİŞİMCİ ŞB.
Hesap No : 38775369 – 5052
IBAN NO : TR 83 000 100 2533 387 753 69 – 5052
Çalışma Genel Müdürlüğü
Vergi Kimlik No : 815.029.2949

KAYNAK: http://www.isakarakas.com.tr/13680-2/

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2012 MuhasebeDR.Com Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.