Hoşgeldiniz  

İşçi SGK ‘ya Bildirimini Kendi Yapabilir mi?

muhasebe | 09 Haziran 2016 | Çalışma Hayatı, Defterler, Duyurular, Genel, İş Hayatı, Sosyal Güvenlik, Sürmanşet, YAZARLAR, Yazarlar

İşçi SGK ‘ya Bildirimini Kendi Yapabilir mi?  

Bilindiği gibi, işçinin işe girişi işveren tarafından SGK ya yapılmaktadır.
Ancak, işçinin de çalışmaya başladığını SGK ya doğrudan bildirmesi mümkündür.
İşte detaylar:
1-5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalılar, çalışmaya başladıklarını, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç bir ay içinde, sigortalı bildirim belgesi ile doğrudan veya internet ya da benzeri ortamda Kuruma (SGK ) bildirebilirler.

2- internetten www.sgk.gov.tr sitesine girmek suretiyle sigortalılık bölümünü tıklayarak form-dilekçeler bölümünde yer alan 003.sigortalılık bildirim belgesine ulaşmak mümkündür.

3- “Sosyal Güvenlik Sicil Numarası” hanesine, T.C kimlik numarası, yabancı uyruklular için ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik numarası yazılır.

4-İşverenin Adı-Soyadı, Ünvanı” satırında ; işyerinin varsa ünvanı, işyeri kişiye ait ise adı ve soyadı, “İşyeri Sicil Numarası” satırında biliniyorsa çalışmaya başlanılan işyerinin Sosyal Güvenlik Kurumundaki işyeri sicil numarası ile işyerinde çalışmaya başlanılan tarih, gün, ay, yıl olarak noksansız yazılır.

5-Bu belgenin, işe başlanılan tarihten itibaren 30 gün içinde işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal GüvenlikMüdürlüğüne/Merkezine verilmesi gerekir.

6-Kurumca, sigortalının ilgili işveren tarafından bildirilmediğinin ya da bildirildiği halde sigortalı bildirimi arasında farklılık bulunduğunun tespiti halinde, durum, taahhütlü bir yazıyla sigortalıya, gerekirse işverene bildirilir.

7-Yapılan bildirimlerin sonucunda farklılık giderilemezse, kontrol ve denetim sonucuna göre işlem yapılır. Sigortalının kendini bildirmemesi, sigortalı aleyhine delil teşkil etmez

Ahmet Metin Aysoy

 SGK E.Başmüfettişi

–AHMET METİN AYSOY’dan SOSYAL GÜVENLİK DOSYASI

*MuhasebeDR.Com

TÜRKİYE’NİN MUHASEBE DOKTORU

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2012 MuhasebeDR.Com Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.