Hoşgeldiniz  

E-KESİNTİ NEDİR?

eyuceli | 02 Eylül 2013 | EKONOMİ, Ekonomi, MUHASEBE, Sosyal Güvenlik, Vergi

E-Kesinti Nedir ?

Tarımsal faaliyette bulunanların prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinden kesinti yapılmak suretiyle tahsil edilmesine yönelik yayınlanan tebliğ kapsamında      e-kesinti uygulaması 1 Ekimde 2013 tarihinde uygulamaya girecektir.

E-Kesinti Nedir

Tarımsal kesinti programı ile tarımsal faaliyette bulunanların prim borçlarını sattıkları tarımsal ürün tutarından kesinti yapılarak ödemesine imkân veren bir sistemdir.

01 Mart 2013 tarihİ ve 28574 nolu Resmi Gazete’de yayımlanan Tarımsal Faaliyette bulunanların prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinden kesinti yapılmak sureti ile tahsil edilmesine dair tebliğ 01 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren (01.04.2013) 6 aylık süre geçtikten sonra (2013 Ekim ayında yapılan alımlardan itibaren) kesinti bildirim listelerinin e-Kesinti bilgisayar programı aracılığıyla gönderilmesi zorunlu olduğundan artık kâğıt ortamında bildirim verilmeyecektir.

Gerçek ve tüzel kişiler belge veya bilgileri elektronik ortamda gönderebilmeleri için zirai gelir vergisi kesintisi ile ilgili muhtasar beyannamelerini vermekle yükümlü oldukları vergi dairelerinin bulunduğu illerdeki, Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurarak, kullanıcı kodu ve kullanıcı şifresi alarak e-Kesinti bilgisayar programı üzerinden(http://uyg.sgk.gov.tr/TAKEP/Welcome.do) bildirimlerini elektronik ortamda gönderebileceklerdir.

Kesinti yapmakla yükümlü olan gerçek ve tüzel kişiler, tarımsal faaliyette bulunanlardan satın aldıkları ürün bedelinin brüt tutarı üzerinden prim borçlarına mahsuben ve borç tutarını geçmemek şartı ile 01 Ocak 2014 tarihine kadar %1, bu tarihten sonra yapılacak alımlarda ise %2 oranında kesinti yapmak zorundadırlar.

SMMM  SACİT  ÇULHA 

Etiketler: , ,

EN SON HABERLER

© 2012 MuhasebeDR.Com Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.