Hoşgeldiniz  

DOLARDA HAREKETLİLİK HIZ KAZANDI

Muhasebe DR | 27 Eylül 2017 | Defterler, Duyurular, EKONOMİ, Ekonomi, Genel, Günlük Döviz Kurları

Dolarda yükseliş hız kazandı
Küresel piyasalar ve jeopolitik gelişmelerin etkisiyle TL’de baskı sürüyor. Bugün yurtiçinde OVP beklenirken, ABD’de vergi reform taslağı açıklanacak.

Küresel piyasalar ve jeopolitik gelişmelerle son iki haftada 3.40’lı seviyelerden 3.55’li seviyelere gelen dolar/TL’de yukarı yönlü hareket isteği devam ediyor. Bugün 3.5730 seviyesine kadar yükselen kur saat 11:46 itibariyle 3.57 seviyesinde yer aldı.

“Türkiye, para yöneticilerinin gözünde küresel faizler ve dolar endeksi düştükçe satın alınan, yükseldikçe satılan bir varlık” diyen TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, Türk Lirası varlıkların negatif ayrışma içinde olduğunu, 2 yıllık ABD tahvil faizinin gidişatının dolar/TL’de 3,59 direncini gündeme getirebileceğini söyledi.

Yellen ‘şahin’ tonda konuştu

Küresel piyasalarda dolar Fed Başkanı Janet Yellen’in faiz artışlarına devam edilmesi gerektiği açıklamasından destek buldu. Fed Başkanı Yellen geçen haftaki faiz kararının ardından yaptığı ilk konuşmada ‘şahin’ tondan mesajlar verdi. Yellen “Enflasyon yüzde 2’ye ulaşana kadar para politikasında değişiklik yapmamak ihtiyatlı olmayacaktır” dedi.

Gözler ABD’deki ‘vergi reformu’nda

Öte yandan Beyaz Saray ve Kongre’deki Cumhuriyetçiler bugün vergi reform taslaklarını açıklayacak. Taslak Kongre’den geçebilirse, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ocak ayında göreve gelmesinden bu yana elde ettiği ilk yasama zaferi olacak.

Borsa satış ağırlıklı

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi ise dünkü kapanış seviyesine göre anlamlı bir değişim göstermeden 103.933 puandan yatay açıldı. Açılış sonrasında satışların ağır bastığı endekste en düşük 103.041 seviyesi görüldü.

OVP bugün açıklanıyor

Piyasalarda bugün jeopolitik gelişmeler, küresel piyasaların yanı sıra içeride 2018-2020 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program’ın detayları yakından takip edilecek. OVP saat 1300’da Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın da katılacağı toplantıda açıklanacak.

KAYNAK: https://www.dunya.com/finans/haberler/dolarda-yukselis-hiz-kazandi-haberi-383398

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2012 MuhasebeDR.Com Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.