Hoşgeldiniz  

DOLAR 2.45 TL’YE ÇIKACAK!

muhasebe | 22 Eylül 2014 | Defterler, Duyurular, EKONOMİ, Ekonomi, Günlük Döviz Kurları

Dolar 2.45 TL’ye çıkacak! 
Fed beklentilerin üzerinde şahinleşti… ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırımına 2015 yılı ortasında başlaması beklenirken, faiz artırımının aralıksız iki yıl boyunca süreceği yorumları tüm gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de endişeye yol açtı.

“Son FED toplantısı ve projeksiyonları piyasanın da bizim de beklediğimizin üzerinde bir şahin ton içeriyor” diyen Akbank Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, “Buna göre tahminleri gözden geçirirsek yıl sonu dolar kuru 2.25 civarı, 2015 yılı sonu için ise 2.45 civarı bekleyebiliriz. Halihazırda forward fiyatlamalar da bu civarlardan geçiyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘TÜRKİYE BİR YIL MEVCUT ŞEKİLDE DEVAM EDER’

FED Başkanı Janet Yellen’ın sözlü açıklaması ile FOMC (FED Açık Piyasa Komitesi) üyelerinin projeksiyonları arasında belirgin bir farklılaşma olduğuna dikkat çeken Galatalı, FED Başkanı’nın daha yumuşak bir üslupla, veriye bağlı bir yol haritası çizerken; FOMC üyelerinin çok daha şahin bir tablo çizdiğine dikkat çekti. 2017’de yüzde 4 civarında faiz oranı bekleyen FOMC projeksiyonlarının rahatsız edici olduğunu belirten Galatalı, bunun Türk Lirası faizlerinin de aynı oranda yükselmesi anlamına geleceğini hatırlattı.

“Benim şahsi görüşüm daha çok Yellen’ın açıklamalarını takip etmekten yana” diyen Galatalı, ABD ekonomisinde yüzde 4’lük bir politika faizini gerektirecek bir büyüme olacağını düşünmediğini söyledi. Dolayısıyla Türkiye’nin önümüzdeki bir yıl mevcut şekilde devam etmesini beklediğini kaydeden Galatalı, bu arada cari açığı en azından şimdikinin yarısına indirecek önlemler alınması durumunda ise sonrası dönemin de sorunsuz atlatılacağını ifade etti.

“ENFLASYON YÜZDE6.5-7.5 ARASINA OTURUR”

Enflasyona da değinen Galatalı, Türkiye’de enflasyondaki sıkıntının talep enflasyonundan kaynaklanmadığını belirtti. Enflasyonu yukarı çeken unsurun maliyet enflasyonu olduğunun altını çizen Galatalı, bunun sebebinin de kurun 1.70 TL’lerden 2.20 TL’lere gelmesi olduğunu söyledi. Kurların yükselmesinden dolayı gecikmiş bir enflasyona yansıma görüldüğünü vurgulayan Galatalı, “Ben enflasyonun yüzde 6.5-7.5 aralığında stabilize olacağını düşünüyorum. Çünkü gerek dünya ekonomilerinde gerekse Türkiye ekonomisinde enflasyon yaratacak bir talep gelişimi ve ekonomik büyüme yok. Dolayısıyla döviz kuruna bağlı etkiler azaldığında enflasyon da düşüş eğilimine giriyor olacak” diye konuştu.

HEDEF 20 MİLYAR TL’YE ULAŞMAK

Akbank özel bankacılık biriminde yaklaşık 17 milyar liralık yönetilen müşteri varlığı olduğunu kaydeden Galatalı, hedeflerinin 2015 sonunda 20 milyar liraya ulaşmak olduğunu sözlerine ekledi.

BANKA VE ÖZEL ŞİRKET TAHVİLLERİ 160 MİLYARI BULDU

2013 yılında başlayan özel sektör tahvil ihraçlarında çok iyi bir yere geldiklerini kaydeden Saltık Galatalı, özel sektör tahvillerinin toplam müşteri varlıklarının yüzde 5-10’u arasına girdiğini kaydetti. Bu piyasanın 160 milyar liralara çıktığını sözlerine ekleyen Galatalı, tutarın yaklaşık yarısının banka tahvilleri olduğunu, kalan kısmının ise reel sektör şirketleri tahvilleri olduğunu belirtti.

SEKTÖR TAHVİLİNDE 1.5 MİLYARA ULAŞTIK

Başka kurumların ihraç ettiği ve doğrudan müşteriye sunamadıkları ürünleri de özel sektör tahvil fonlarıyla müşteriye sunduklarını ifade eden Akbank Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, özel sektör tahvilleri ve tahvil fonlarına yaptıkları toplam yatırımın 1.5 milyar lirayı bulduğunu belirtti.

KAYNAK : SEFER YÜKSEL

HT GAZETE

22.09.2014

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2012 MuhasebeDR.Com Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.