Hoşgeldiniz  

Bir anonim veya limited şirkete bir başka şirketin tüzel kişi olarak ortak olarak katılması

Muhasebe DR | 02 Aralık 2016 | Defterler, Duyurular, EKONOMİ, Ekonomi, Genel, İş Hayatı, Muhasebe, Muhasebe linkleri, Vergi

Bir anonim veya limited şirkete bir başka şirketin tüzel kişi olarak ortak olarak katılması

6102 sayılı TTK’nun ilgili hükümlerine göre bir anonim şirkette bir başka tüzel kişinin yönetim kurulu üyesi olabilmesi mümkün bulunmaktadır. Buna göre, tüzel kişi yönetim kurulu üyesi olarak ilgili şirkette görev yapabilmesi için mutlak surette yasal temsilci ataması zorunludur.

Yeni TTK’ya göre, tüzel kişinin yönetim kurulu üyesi olarak seçilmesi durumunda, tüzel kişi kendisinin yönetim kurulunda temsil edecek bir gerçek kişiyi tespit edecek ve yönetim kurulu üyesi olarak kendisi ile beraber bu gerçek kişiyi de tescil ve ilan ettirmek zorundadır.

Bu tescil ve ilanın yapılmış olduğu hususu ayrıca iştirak eden şirketin internet sitesinde yer alacaktır. Başka bir ifade ile, sadece yönetim kurulu üyesi olan tüzel kişi değil, tüzel kişi ile birlikte onun temsilcisi durumunda olan atanmış gerçek kişi de tescil ve ilan ettirilecektir.

Yönetim kurulu toplantılarına artık tüzel kişiliğin, tescil ve ilan edilen bu gerçek kişi iştirak edecek ve rey kullanabilecektir. Buna mukabil, gerçek kişinin kullandığı rey tüzel kişinin reyi sayılacaktır.

Sonuç olarak, eski TTK’da yer alan uygulamaya göre yukarıdaki şekilde yapılan atamalarda tüzel kişi değil, temsilci mevcut idi. Ve bu temsilci bizzat yönetim kurulu üyesi olarak atanmakta idi. Yeni TTK’ya göre yönetim kurulu üyeliğine bizzat tüzel kişi seçilmektedir. Tüzel kişi bu görevini temsilci marifeti ile icra etmektedir. Netice itibariyle kullanılan rey ve sorumlulukta tüzel kişiliğe ait olmaktadır.

Av. Nazlı Gaye Alpaslan Güven

HÜRSES

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2012 MuhasebeDR.Com Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.