Hoşgeldiniz  

Anneanne-babaanne desteği nasıl olacak

Muhasebe DR | 05 Ocak 2017 | Çalışma Hayatı, Defterler, Duyurular, Genel, Sosyal Güvenlik, YAZARLAR, Yazarlar

Anneanne-babaanne desteği nasıl olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun Çocuğun anneanneye veya babaanneye verilecek destekle bakılması ile ilgili açıklaması kamuoyunda müthiş bir yankı uyandırdı.

Bu konu esasında yeni gündeme gelmiş bir konu değildir. 2013 yılında Çocuğunu bakıcıdan ziyade kayınvalidesine bırakana destek sağlanması gibi bir model geliştirilmesi gündeme gelmişti. Bunu da dönemin Kalkınma Bakanı açıklamıştı. Hatta bu kapsamda farklı ülke modellerinin incelenmesi ve 10. KALKINMA PLANI’NDA yer alan çalışma kapsamında yaşlılarla ilgili özel ihtisas komisyonu kurulması öngörülmüştü.

İşte bu çalışmalar nihayet olgunlaştı.

Bu uygulama “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kısaca Evde Çocuk Bakımı” Projesinden tamamen farklıdır. Bu proje Antalya, Bursa ve İzmir’den (6000 ANNE) sonra şimdi de İstanbul ve Ankara’da uygulanacaktır.Aksine bu projeden faydalanmak için; Bebeğin ANNEANNESİ VEYA BABAANNESİ VEYA BEBEĞİN ERİŞKİN KARDEŞİ ÇOCUĞA BAKIYORSA PROJEDEN FAYDALANMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR.

3 yaşına kadar olan çocuğun anneannenin evinde güvencede, daha huzurlu ortamda, anneanneye veya babaanneye verilecek destekle daha sağlıklı ortamlar oluşturulması için pilot uygulamalar ise 2017’de başlatılacaktır. gerekli Altyapı oluştu. İlk etapta Proje kapsamında 3 il pilot olarak belirlenecektir.

3 yaşını geçen çocuklar için yararlanmak mümkün olmayacaktır. Bu projeyle 1000 civarında aile belirli şartlarla desteklenecek.

Projeden yararlanacak ailelerin belirlenmesinin ardından projenin geri dönüşlerini incelenecek. olumlu sonuçların ortaya çıkması halinde bu proje yaygınlaştırılacaktır.

Bu proje ile çocuğun sevgiyle aile geleneksel aile bağları içinde büyümesi sağlanırken, büyükannelerin de tecrübelerinden yararlanarak katma değer sağlaması sözkonusu olacaktır. Ayrıca gelişen sağlık koşulları ile birlikte toplumda yer alan “YAŞ 70 İŞ BİTMİŞ” söylemi de tarihin çöplüğüne atılmış olacaktır.

İsa KARAKAŞ
SGK BAŞMÜFETTİŞİ
isakarakas.com

MuhasebeDR.Com

TÜRKİYE’NİN MUHASEBE DOKTORU

-2017 YILI ÇALIŞMALARI

-2017 MUHASEBE ÜCRETLERİ TARİFESİ

2017 YILI MUHASEBE VERGİ PARAMETRELERİ

2017 Sigorta Primine Esas Kazanç (SGK Primine Esas Tavan, Taban Ücret) Tutarları

2017 ASGARİ ÜCRETİN NET HESABI VE İŞVERENE MALİYETİ

2017 Yılı Asgari Geçim İndirimi Tutarları

-2017 YILI VERGİ TAKVİMİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2012 MuhasebeDR.Com Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.