Hoşgeldiniz  

2014 YILI İÇİN TİCARİ DEFTERLERE DİKKAT

muhasebe | 28 Kasım 2013 | 2017 Çalışmaları, Defterler, Duyurular, Genel, MUHASEBE, Muhasebe, Vergi

2014 YILINDA TUTULACAK  TİCARİ DEFTERLERE DİKKAT

Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK), mevcut defterlerle birlikte; pay defteri, genel kurul müzakere defteri, yönetim kurulu karar defterlerini de ticari defter olarak kabul etmiştir.

Bu ticari defterlere baktığımızda;

Pay defterini; şirketteki pay sahiplerinin şirketteki paylarını gösteren defter olarak tanımlamak mümkündür.

Pay defteri, şirketin ortakları ile ilgili üçüncü kişilere bilgi verme görevini de ifa eder. Eski Türk Ticaret kanunda pay defterinin tutma zorunluluğu olmakla birlikte notere tasdik zorunluluğu bulunmamakta idi. Yeni Türk Ticaret kanununda ise pay defteri hem kullanma hem de notere tasdik zorunluluğu bulunmaktadır. Pay defterlerinin şirket kurulurken ya da defter kullanmaya başlanılmadan evvel açılış tasdikinin yapılması gereklidir. Pay defterlerinin kapanış tasdiki yapılma zorunluluğu bulunmamaktadır. Pay defterlerinin yaprakları bitinceye kadar kullanılabilmektedir. muhasebedr.com

Pay defterini tutmak Anonim şirketlerde yönetim kurulunun, limited şirketlerde ise şirket müdürlerin görevdir.

Pay defterinin tutulması yasa ve şirket sözleşmesine uygun şekilde yerine getirilmelidir. ­yasa ve şirket sözleşmesine uygun tutulmayan pay defterlerinin sorumluluğu A.Ş.’lerde yönetim kurulu, limited şirketlerde şirket müdürlerinin sorumluluğundadır. muhasebedr.net

Genel kurul toplantı ve müzakere defteri; Eski Türk Ticaret kanunda da yer alan ve Anonim şirketlerin genel kurulları toplantılarında kullanılan defter idi. Bu defter Yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte Limited şirketlerinde kullanması zorunlu hale gelen defterler arasına girmiştir. Bu defter Limited şirket ortakların toplantı yapıp şirket ile ilgili aldıkları kararların yazıldığı defterdir. Örneğin şirkette müdür atanması ile ilgili karar bu deftere yazılması gereklidir. Genel kurul toplantı ve müzakere defteri şirket kurulurken ya da defter kullanmaya başlanılmadan evvel açılış tasdikinin yapılması gereklidir. Genel kurul toplantı ve müzakere defterin kapanış tasdiki yapılma zorunluluğu bulunmamaktadır. Genel kurul toplantı ve müzakere defterinin yaprakları bitinceye kadar kullanılabilmektedir.

Genel kurul toplantı ve müzakere defteri tutmak Anonim şirketlerde yönetim kurulunun, limited şirketlerde ise şirket müdürlerin görevdir. Genel kurul toplantı ve müzakere defterinin tutulması yasa ve şirket sözleşmesine uygun şekilde yerine getirilmelidir. ­yasa ve şirket sözleşmesine uygun tutulmayan Genel kurul toplantı ve müzakere defterlerinin sorumluluğu A.Ş.’lerde yönetim kurulu limited şirketlerde şirket müdürlerinin sorumluluğundadır.

Yönetim kurulu karar defteri; Eski Türk Ticaret kanunda da yer alan ve Anonim şirketlerin yönetim kurulunda alınan kararların yazıldığı defter idi. Bu defter Yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte Limited şirketlerinde kullanması zorunlu hale gelen defterler arasına girmiştir. Bu defter Limited şirket müdürlerinin şirket ile ilgili aldığı kararların yazıldığı defter olarak tanımlamak mümkündür. Örneğin işyerinin adres değişikliği kararı bu deftere yazılmalıdır.

Anonim şirketlerde Karar defterine yazılmayan ve imzalanmayan yönetim kurulu kararları ve limited şirketlerde Karar defterine yazılmayan ve imzalanmayan şirket müdür veya müdürlerinin aldığı kararlar, kanunen geçersizdir.

Bu defterin şirket kurulurken yada kullanılmaya başlanılmadan evvel açılış tasdikinin yaptırılması ve defter yaprakları bitinceye kadar her yıl kapanış tasdikinin yaptırılması zorunlu olduğu gözden kaçmaması gereken bir durumdur. muhasebedoktoru.com

Yönetim kurulu karar defterini tutmak Anonim şirketlerde yönetim kurulunun, limited şirketlerde ise şirket müdürlerinin görevdir.

Yönetim kurulu karar defterinin tutulması yasa ve şirket sözleşmesine uygun şekilde yerine getirilmelidir. ­yasa ve şirket sözleşmesine uygun tutulmayan Yönetim Kurulu karar Defterlerinin sorumluluğu A.Ş.’lerde yönetim kurulu limited şirketlerde müdürlerin sorumluluğundadır.

2014 YILINDA TUTULACAK TÜM KANUNİ DEFTERLER İÇİN TIKLAYINIZ

www.muhasebedr.com 

20.11.2013

EN SON HABERLER

© 2012 MuhasebeDR.Com Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.